Simona Halep a câștigat turneul WTA de la Roma

Tenismena Simona Halep, numărul doi mondial, a câştigat, luni, turneul WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.098.290 dolari, după ce adversara sa din finală, Karolina Pliskova (Cehia), a abandonat la scorul de 6-0, 2-1 pentru româncă. Simona Halep şi Karolina Pliskova s-au înfruntat de 12 ori până acum, reprezentanta ţării noastre obţinând cele mai multe victorii (7). Ultimul lor duel a avut loc la Turneul Campioanelor 2019, fiind câştigat de cehoaică (6-0, 2-6, 6-4).

Simona Halep a fost declarată învingătoare după 32 de minute în faţa campioanei en titre, Pliskova abandonând din cauza unor probleme la spate.

Meciul a fost unul fără istoric, Halep reuşind să ia primul set în doar 21 de minute. Simona a început şi actul secund cu break, dar apoi Pliskova a câştigat singurul său ghem, după două duble greşeli făcute de Halep.

Simona Halep a ajuns la 22 de titluri cucerite în carieră.

Sursa foto: wtatennis.com