Numărul cazurilor noi de COVID-19 raportate zilnic a crescut astăzi la 7.733. Este cu peste 1.200 mai mare decât recordul precedent, înregistrat vineri. Dintre cei peste 30.000 de români care s-au testat în ultimele 24 de ore, aproximativ un sfert au fost pozitivi.

Până astăzi, 3 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 258.437 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 181.175 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.326 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Cele mai multe noi îmbolnăviri s-au înregistrat tot în Bucureşti – 762. Capitala este urmată de judeţul Cluj, cu 355 de cazuri şi Timiş, cu 318. Au fost anunţate, de asemenea, 120 de decese, iar la Terapie Intensivă sunt internaţi 974 de pacienţi, cei mai mulţi de până acum.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba55371564,61
2.Arad58201643,56
3.Argeș74161791,59
4.Bacău86381182,27
5.Bihor72562494,13
6.Bistrița-Năsăud29681242,53
7.Botoșani35201082,02
8.Brașov101131932,99
9.Brăila3514441,36
10.Buzău4085571,37
11.Caraș-Severin2832802,21
12.Călărași1806521,18
13.Cluj101913555,08
14.Constanța64391822,22
15.Covasna2354212,52
16.Dâmbovița68741272,41
17.Dolj71591833,07
18.Galați6543601,44
19.Giurgiu2013571,63
20.Gorj3104621,52
21.Harghita3226732,86
22.Hunedoara45201152,49
23.Ialomița22751191,68
24.Iași112991812,08
25.Ilfov64261721,56
26.Maramureș48582542,83
27.Mehedinți2277491,52
28.Mureș57431453,4
29.Neamț64621222,2
30.Olt3841681,26
31.Prahova100611741,78
32.Satu Mare19581,7
33.Sălaj3081705,2
34.Sibiu59791664,26
35.Suceava96921651,9
36.Teleorman3291702,12
37.Timiș99143184,56
38.Tulcea1576150,95
39.Vaslui52461421,93
40.Vâlcea5273832,3
41.Vrancea3599151,12
42.Mun. București376507623,94
43.1273
44.Cazuri noi nealocate pe județ1881*1881
 TOTAL258.4377.733

romani in uk

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.