Autoritățile au prezentat cele mai recente date privind pandemia de COVID-19. Este o nouă zi neagră, după recordul de marţi, când s-au depăşit, pentru prima oară în România, 7.000 de cazuri noi într-o singură zi. Astăzi s-a depăşit şi pragul de 8.000 de cazuri, însă avem şi aproape 150 de decese! Presiunea pe spitale este în continuă creştere.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.651 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 4 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 267.088 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  186.260 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 146 decese. Până astăzi, 7.419 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba57011644,62
2.Arad60462263,64
3.Argeș76061901,7
4.Bacău87741362,23
5.Bihor75182624,37
6.Bistrița-Năsăud30921242,72
7.Botoșani36431232,15
8.Brașov102951822,98
9.Brăila3576621,39
10.Buzău4162771,42
11.Caraș-Severin2842102,02
12.Călărași1877711,18
13.Cluj104842935,04
14.Constanța65811422,25
15.Covasna2392382,73
16.Dâmbovița70721982,56
17.Dolj73732143,05
18.Galați66801371,54
19.Giurgiu2076631,56
20.Gorj3174701,63
21.Harghita3308822,77
22.Hunedoara46281082,47
23.Ialomița2333581,77
24.Iași116623632,04
25.Ilfov67623361,52
26.Maramureș50632053,15
27.Mehedinți2329521,6
28.Mureș59852423,58
29.Neamț66221602,27
30.Olt3929881,37
31.Prahova103222611,82
32.Satu Mare20711131,87
33.Sălaj33422615,5
34.Sibiu61261474,4
35.Suceava99042121,89
36.Teleorman34531622,39
37.Timiș104595455,04
38.Tulcea1606300,99
39.Vaslui5338921,8
40.Vâlcea53761032,35
41.Vrancea3642431,14
42.Mun. București3916415144,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe2700*692 
 TOTAL267.0888.651 

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.