fbpx

În ultimele 24 de ore, România a raportat 6.118 cazuri noi de infectare cu coronavirus. Este cel mai mare număr de noi infectări de la începutul anului. În plus, au fost anunțate și 133 de decese. Pe secțiile de Terapie Intensivă, situația este critică: 1. 226 de persoane se află în stare gravă.

Timișul, Bucureștiul, Ilfovul, Brașovul și Clujul rămân în continuare focare roșii de COVID-19. Acestei listei i se adaugă trei alte județe, Alba, Hunedoara și Constanța. Acestea au intrat de astăzi în scenariul roșu de pandemie.

Cifrele în aceste zone ale țării sunt în creștere față de ziua de luni. Astăzi indicele de incidență în cele opt județe are următoarele valori: Timiș (5,86 cazuri/1.000 de locuitori), Cluj (3,83/cazuri/1.000 de locuitori), Ilfov (4,85 cazuri/1.000 de locuitori), Brașov (4,11 cazuri/1.000 de locuitori), municipiul București (4,24 cazuri/1.000 de locuitori), Alba (3,03/cazuri/1.000 de locuitori), Hunedoara (3,43/cazuri/1.000 de locuitori) și Constanța (3,03 cazuri/1.000 locuitori)

Valori îngrijorătoare, între 2 și 3, se înregistrează și în următoarele județe: Arad, Bihor, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Vâlcea, Maramureș, Satu Mare, Sălaj și Sibiu.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba168141303,03
2.Arad18687692,43
3.Argeș22190761,42
4.Bacău21563451,37
5.Bihor228901462,17
6.Bistrița-Năsăud9354511,38
7.Botoșani11711551,47
8.Brașov353042734,11
9.Brăila10476431,70
10.Buzău10057360,92
11.Caraș-Severin8838461,33
12.Călărași8099571,34
13.Cluj438593563,83
14.Constanța347432103,02
15.Covasna6295401,24
16.Dâmbovița190861072,13
17.Dolj21379532,05
18.Galați217871391,79
19.Giurgiu8675762,68
20.Gorj7851782,27
21.Harghita6567250,87
22.Hunedoara175112133,43
23.Ialomița8716401,45
24.Iași357211611,83
25.Ilfov343281394,85
26.Maramureș183851052,34
27.Mehedinți6554531,60
28.Mureș18853521,35
29.Neamț15167971,75
30.Olt12058281,26
31.Prahova28401901,19
32.Satu Mare108761112,30
33.Sălaj8883652,99
34.Sibiu21432882,43
35.Suceava21974951,03
36.Teleorman10634501,71
37.Timiș442784115,86
38.Tulcea6762201,19
39.Vaslui13764651,27
40.Vâlcea13022822,38
41.Vrancea8768111,10
42.Mun. București1412787834,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe5209*1248 
 TOTAL868.7996.118 

 

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ai nevoie de Optimizare SEO Craiova Intră pe alextag.ro