În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.186 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 17 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 874.985 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 790.813 pacienți au fost declarați vindecați.

Pe teritoriul României, 71.027 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.956 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 67.896 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 728 de persoane.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba169201063,10
2.Arad188061192,51
3.Argeș22271811,41
4.Bacău216871241,41
5.Bihor230611712,28
6.Bistrița-Năsăud9410561,45
7.Botoșani11776651,45
8.Brașov355772734,29
9.Brăila10555791,81
10.Buzău10122651,00
11.Caraș-Severin8879411,38
12.Călărași8147481,42
13.Cluj441552963,93
14.Constanța350172743,19
15.Covasna6334391,26
16.Dâmbovița192101242,24
17.Dolj215341552,10
18.Galați219741871,95
19.Giurgiu8710352,58
20.Gorj7926752,29
21.Harghita6599320,88
22.Hunedoara176801693,48
23.Ialomița8776601,55
24.Iași358641431,81
25.Ilfov347614335,35
26.Maramureș184861012,33
27.Mehedinți6606521,64
28.Mureș189741211,46
29.Neamț15256891,80
30.Olt12093351,23
31.Prahova28495941,23
32.Satu Mare109771012,36
33.Sălaj8954713,01
34.Sibiu215371052,47
35.Suceava22063891,08
36.Teleorman10714801,80
37.Timiș446543765,84
38.Tulcea6815531,30
39.Vaslui13844801,32
40.Vâlcea13091692,39
41.Vrancea8844761,20
42.Mun. București14252312454,49
43.Cazuri noi nealocate pe județe5308*99 
 TOTAL874.9856.186 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ai nevoie de Optimizare SEO Craiova Intră pe alextag.ro