Andy Murray a obţinut prima sa victorie la Wimbledon din 2017

Tenismanul scoţian Andy Murray (34 ani), numărul 118 mondial, a câştigat, luni, primul său meci la Wimbledon după eliminarea în sferturile ediţiei din 2017 a turneului londonez de tenis pe iarbă, 6-4, 6-3, 5-7, 6-3, luni, cu georgianul Nikoloz Basilaşvili (28 ATP).

”A fost extraordinar să joc din nou pe Terenul Central, într-o asemenea atmosferă”, a declarat la final dublul câştigător de la Wimbledon (2013 şi 2016).

În setul al treilea, Murray a condus cu 5-0, dar Basilaşvili a avut o revenire formidabilă, reuşind şapte ghemuri la rând, chiar dacă britanicul a ratat două mingi de meci la 5-3. Murray a reuşit să obţină victoria după ce meciul a fost întrerupt înaintea celui de-al patrulea set pentru tragerea acoperişului.

Dublul campion olimpic este încă în căutarea celui mai bun nivel al său în urma operaţiei suferite la şold în ianuarie 2018 şi a accidentării inghinale recente.

În turul următor, Murray îl va înfrunta pe învingătorul dintre francezul Arthur Rinderknech (109 ATP) şi germanul Oscar Otte (151 ATP).

Pe lângă eliminarea grecului Stefanos Tsitsipas, al treilea favorit, prima zi de la All England Club a adus şi înfrângeri pentru alţi trei capi de serie, italianul Jannik Sinner (19), americanul Reilly Opelka (27) şi spaniolul Alejandro Davidovich Fokina (30), fost campion al juniorilor la Wimbledon.