Emma Răducanu, victorie fantastică la debutul în Transylvania Open

Emma Răducanu (23 WTA) a reușit să treacă în primul tur de Polona Hercog (124 WTA), scor 4-6, 7-5, 6-1, și să se califice în optimile de finală de la Transylvania Open.

Meciul a durat două ore și 29 de minute și a fost unul extrem de echilibrat, în primele două părți. În setul al treilea, sportiva s-a dezlănțuit.

Slovena de 30 de ani și-a adjudecat primul set cu 6-4, deși câștigătoarea de la US Open a condus cu 3-0 și 4-1.

În cel de-al doilea set, în care s-a jucat mai mult de o oră, cele două combatante au mers cap la cap, dar în cele din urmă, jucătoarea cu origini românești a avut câștig de cauză și a câștigat cu 7-5.

Pe cât de lung a fost setul secund, pe atât de rapid s-a terminat ultimul. În decisiv, Emma Răducanu a revenit la forma de joc care a consacrat-o la Grand Slam-ul american și a zdrobit-o pe adversara slovenă, impunându-se la 1.

Astfel, Emma Răducanu debutează cu dreptul la turneul găzduit în Ardeal și se califică în optimile de finală, acolo unde va da pe Ana Bogdan.