Emma Răducanu, eliminată în sferturi de la Transylvania Open

Emma Răducanu (23 WTA, 18 ani) a fost eliminată în sferturile de finală de la Transylvania Open (Cluj-Napoca) de ucraineanca Marta Kostyuk (55 WTA), scor 2-6, 1-6.

Marta Kostyuk și-a pus în valoare calitățile, un serviciu de top și un forehand care face ravagii, iar Emma Răducanu a intrat în ritmul adversarei, dar nu avut un răspuns pe măsură.

Emma Răducanu a comis o mulțime de erori neforțate și a cedat meciul după doar 57 de minute de joc. În final, scorul a fost 6-2, 6-1 pentru Marta, iar tânara ucraineancă va avea ocazia să își ia revanșa în fața Simonei Halep, după ce românca a învins-o în urmă cu doar 3 săptămâni, în primul tur de la Indian Wells, scor 7-6(2), 6-1. Meciul dintre cele două este al treilea al zilei de sâmbătă și nu va începe mai devreme de ora 17:00.

Emma Răducanu (23 WTA şi cap de serie numărul 3) a evoluat vineri seară, în sferturile de finală la Transylvania Open, contra ucrainencei Marta Kostyuk (19 ani, locul 55 WTA).

Emma Răducanu rămâne de la Cluj cu primele victorii din carieră în circuitul WTA.