Anglia a cucerit titlul de campioană europeană la fotbal feminin

Anglia a cucerit, în premieră, titlul de campioană europeană la fotbal feminin, învingând cu scorul de 2-1 după prelungiri formaţia Germaniei, duminică pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a 87.192 de spectatori, un record pentru această competiţie (la masculin şi feminin).

Anglia a câştigat pentru prima oară în istorie Campionatul European de fotbal feminin, după ce a pierdut alte două finale, în 1984 şi 2009.

Englezoaicele au deschis scorul prin Ella Tone (62), însă Germania a restabilit egalitatea prin Linda Magull (79). Gazdele au marcat golul victoriei în a doua repriză de prelungiri a finalei, prin Chloe Kelly (110).

Germania este deţinătoarea recordului de victorii la Europeanul feminin, având în palmares opt titluri cucerite în tot atâtea finale disputate, ultimul dintre ele în 2013.