Mărţişor de poveste, pentru copiii români din Manchester

De la mic la mare, toată lumea a ascultat, cuminte, povestea Măriucăi

În această primăvară, mărțișorul românesc a venit la Manchester într-un mod inedit! A fost adus de o profesoară inimoasă, care organizează ateliere de poveşti şi diverse activităţi distractiv – educative pentru copiii românilor din zonă. ”Mărțișorul sau Puterea iubirii” este cartea cu care prof. Leda Ardeleanu i-a captivat pe copii, la ultima întrunire a reprezentanţilor comunităţii de români, organizată de Asociaţia Românilor din Manchester ”Vatra Românească”. Povestea Măriucăi i-a încântat pe cei mici, făcându-i să se simtă mai curajoși, sub protecția talismanului norocos – mărțișorul.

După ce le-a fost citită povestea, cu totii  – copii, părinți, bunici, au trecut la treabă! Împletitul celor două șnururi și realizarea nodurilor de la capete au fost presărate cu glume, deoarece le-au dat ceva bătaie de cap nu doar celor mici, ci și unora dintre adulți. În cele din urmă, fiecare a reușit să realizeze câte un mărțișor, pe care cei mici și l-au însușit imediat, pentru că aveau mare nevoie de talismanul norocos!

Prof. Leda Ardeleanu le-a adus copiilor și un coș cu flori de primăvară: ghiocei, brânduse, lalele, narcise. Un alt moment savuros a fost, când, legați la ochi, cei mici au fost provocați să ghicească ce floare li s-a pus în mână!

Prof. Leda Ardeleanu le-a arătat copiilor câteva dintre florile de primăvară

O poveste despre dragoste, curaj şi dor de mamă…

”Mărțișorul sau Puterea iubirii” reprezintă debutul publicistic în literatura pentru copii a profesoarei Leda Ardeleanu. Cartea prezintă povestea emoționantă a unei fetițe a cărei mamă este plecată să muncească în străinătate. Măriuca face tot posibilul să-și învingă temerile și, trecând prin câteva peripeții, reușește să-i ofere mamei sale, care se întorcea acasă, în concediu, un buchet de ghiocei şi, printre lacrimi, să o roage să nu mai plece pentru că lipsa  ei este atât de dureroasă…

Cartea, pe lângă ilustrațiile viu colorate, realizate de o prietenă apropiată a autoarei, este scrisă atât în limba română, cât și în limba engleză și a fost lansată și în România, la începutul lunii, la Librăria Cărturești din Brașov.

”Copiii din România au nevoie de limba engleză iar cei din UK au nevoie de limba română şi de cunoaşterea tradiţiilor poporului nostru, cum este mărţişorul”, spune Leda Ardeleanu.

După încheierea poveștii, părinții pot citi o pagină cu sfaturi de la psiholog, în susținerea și motivarea copiilor. Apoi, cei mici o pot colora, pe două pagini, pe Măriuca împreună cu mama ei și cu prietenul cel mai bun, cățelușul Bruni.

Pe pagina următoare, sunt ilustrate, în pătrățele care pot fi decupate, florile de primăvară, copiii având posibilitatea să învețe și denumirile acestora, în limba engleză. Cartea se încheie cu ilustrația de pe copertă, când Măriuca primește vizita Zânei Primăverii, care poate fi decupată în pătrățele, obținându-se, astfel, un puzzle!

O poveste cu tâlc, pentru copii şi părinţi

O poveste cu tâlc, nu doar pentru copii, ci și pentru părinți

”M-am gândit să fie o poveste cu tâlc, cu învățăminte pentru copii, dar și pentru părinți – frica de singurătate a celui mic, de schimbare, lipsa unuia dintre părinți, care este o problemă gravă în România”, a declarat autoarea.

”De asemenea, povestea ne oferă prilejul de a-i întreba pe cei mici când s-au simțit copleșiți de teamă sau neputincioși. În acest mod, vom putea descoperi împreună cum și dacă au reușit să depășească situația respectivă. La fel cum Măriuca din poveste primește un talisman, îi putem întreba ce talisman și-ar alege ei pentru a depăși diferitele tipuri de obstacole. Putem desena și colora împreună cu ei talismanul ales”, notează psihologul Bogdana Fati, în pagina cu sfaturi pentru părinți.

 

Seara poveştilor, în Ţara viselor, Braşov

Din sute de povești inventate, în cele din urmă, una a ajuns și într-o carte!

Prof. Leda Ardeleanu inventează povești, atât pentru fiica ei, cât şi pentru copiii prietenilor, de când a devenit mamă!

”Ideea de a începe să scriu poveștile pe care le inventez a apărut în urmă cu doi ani, când eram în concediu împreună cu prietenii noștri de familie. De regulă, eu rămâneam să supraveghez copiii. Îmi plăcea să stau cu ei și să le spun povești. Într-o seară, pe când le spuneam o poveste, am observat , la un moment dat, că se făcuse liniște. Toată lumea asculta, inclusiv adulții. Prietenii mi-au spus că ar fi o idee bună să încerc să-mi public poveștile. Nu-mi trecuse prin minte, până atunci”, mărturisește prof. Leda Ardeleanu.

Originară din Brașov, profesor de limba română şi engleză, Leda Ardeleanu a predat atât la liceu, cât şi la grădiniţă. De-a lungul carierei, s-a implicat în diverse proiecte. A predat limba engleză prim muzică și, împreună cu alte cadre didactice curajoase din Brașov, a încercat să implementeze un model nou de școală în învățământul românesc!

”Sunt membru fondator la prima Școală Democratică din România. Un proiect foarte ambițios, bazat pe metode de predare și învățare cu totul noi. La școala democratică, elevii alegeau ce doreau să învețe, cum să învețe etc. Tocmai din pricină că era un sistem nemaiîntâlnit în țara noastră, nu a putut fi asimilat la acel moment. Sunt sigură, însă, că va veni și ziua în care România va fi pregătită pentru un astfel de proiect”.

În comunitatea noastră, fiecare pune umărul

Alexandra Fielding, preşedinta Asociaţiei Vatra Românească, şi, am putea spune, sufletul comunității de români din Manchester, spune că a întâlnit-o pe Leda Ardeleanu, în…timpul serviciului! ”Lucrând cu copiii români din școli, mi-am făcut multe cunoștințe, mulți prieteni. Așa am cunoscut-o și pe Leda și am invitat-o să vină în clubul nostru. Când avem activitate, vin foarte mulți copii, care vor să vorbească în română. Încercăm să organizăm lecții de engleză, împreună cu comunitatea de aici. Mi-aș dori, de asemenea, să facem lecții de pian , de vioară… Avem și sponsori: de exemplu, ”Gustul de Acasă” ne aduce prăjituri. Aici, în comunitatea noastră, fiecare pune umărul. Suntem uniți, deschiși la idei, și oricine dorește să ni se alăture, este binevenit”, a declarat Alexandra Fielding.

„Aici, în cadrul comunităţii Românilor din Manchester, în limita posibilităţilor, organizăm ateliere de poveşti şi diverse activităţi cu copiii. Este foarte frumos, mă bucur că românii, de la mic, la mare, se adună într-o comunitate, socializează, iau inițiative, se susţin”, a precizat Leda Ardeleanu.

Va urma…

Povestea Măriucăi este doar începutul, spune autoarea. Următoarea este pregătită și așteaptă să vadă lumina tiparului, în jurul datei de 1 iunie. Va sosi, apoi, povestea de Moș Nicolae, aceea de Crăciun și…va urma!

 

Măriuca şi oiţa

Vreţi să le faceţi o surpriză celor mici? Puteţi să le-o aduceţi pe Măriuca acasă!

Şi românii din UK  le pot face o surpriză celor mici şi le-o pot aduce pe Măriuca, acasă! Mai mult, personajelor le corespunde şi o păpuşă, realizată manual, în România, cu multă grijă şi pricepere, din materiale rezistente şi de calitate.

Dacă v-a plăcut ce aţi aflat despre povestea Măriucăi şi doriţi să încurajaţi activitatea profesoarei Leda Ardeleanu, puteţi comanda cartea şi/sau setul de păpuşi. Cartea costă 5 lire. Preţul este de 40 de lire, dacă este comandată împreună cu setul de păpuşi. Pentru mai multe informaţii, puteţi lua legătura cu autorea pe facebook  – Leda Ardeleanu, prin intermediul adresei de e-mail [email protected] sau la numărul de telefon 07466 517 325. Dacă sunteţi în România, puteţi contacta Editura Cartea de Vis din Braşov. Datele de contact sunt publicate pe pagina de facebook a editurii, Cartea de Vis.

Căţelul Bruni şi puiuţul, doi dintre prietenii Măriucăi
Pitigoiul, ajutorul Zănei Primăverii

Un articol marca Londonezul.co.uk

Autor: Mirela Irimia

 

 

Biroul Notarial Londra
Mihail Florin Gavrila
07853 430310
Procuri / Declaratii / Contracte
www.notary21.co.uk

X