România U21 – Germania U21 2-4 | Finalul meciului i-a găsit pe tricolori cu lacrimi în ochi

Sursa foto: google.com

România U21 – Germania U21 2-4. Selecţionata României a fost învinsă de Germania cu scorul de 4-2 (1-2), joi seara, în semifinalele Campionatului European de fotbal U21 din Italia şi San Marino, pe stadionul Renato Dall’Ara din Bologna.

Tricolorii au făcut un nou meci memorabil, în ciuda unei căderi pe final, în urma căreia Germania, campioana en-titre, a reuşit să se impună.

Nadiem Amiri (21, 90+4) şi Luca Waldschmidt (51 – penalty, 90) au marcat pentru învingători, iar George Puşcaş a înscris golurile României (26 – penalty, 44).  Finalul i-a găsit pe elevii lui Mirel Rădoi cu ochii în lacrimi. Ianis Hagi, Ionuț Radu, Alexandru Cicâldău, Florinel Coman sau Dennis Man nu și-au putut stăpâni lacrimile.

Ilie Dumitrescu a făcut o analiză la cald a semifinalei dintre România U21 și Germania U21. Fostul mare internațional a vorbit despre jocul mai slab făcut de fundașii centrali, dar și de căderea fizică din repriza secundă.

”Am făcut o repriză senzațională. Am controlat jocul, am avut posesia. Am revenit de la 0-1. Am avut șansa să facem 3-1. Repriza a doua am cedat deliberat terenul, a fost o cădere din punct de verere fizic, nu am mai pus probleme în atac.

Pe atac, reușeam înainte să punem probleme. Ianis face un 11 metri din prea multă dorință, o mică atingere i-a adus în joc pe nemți. Jocul a fost de partea lor după aceea. Eu credeam că vom intra în prelungiri.

Sursa: digisport.ro