Maratonul Londrei a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus. Cursa se va desfășura pe 4 octombrie

Cursa populară a maratonului de la Londra a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus, dar cursa de elită, rezervată atleţilor de performanţă, se va desfăşura pe 4 octombrie, conform agenţiei Reuters.

Maratonul Londrei, care atrăgea anual circa 40.000 de alergători şi care permitea strângerea de milioane lire sterline în scopuri caritabile, a fost amânat din luna aprilie din cauza complicaţiilor cauzate de pandemia de Covid-19.

Din cauza riscului potenţial de infectare cauzat de zeci de mii de alergători şi fani aliniaţi pe traseul din centrul Londrei, cursa clasică de 42,195 km va fi alergată doar de sportivii de elită.

Maratoanele de la Boston, Berlin, New York şi Chicago au fost deja anulate şi cursa de Londra părea că va avea aceeaşi soartă, dar decizia finală urmează să fie anunţată pe 7 august.

Un anunţ oficial este însă aşteptat pentru joi seara şi urmează să confirme că maratonul se va desfăşura pe un traseu mai scurt din parcul central al Londrei, care va fi acoperit de atleţi de mai multe ori, şi cu un acces limitat al fanilor.

Favoriţii cursei londoneze se anunţă campionul en titre Eliud Kipchoge (Kenya) şi Kenenisa Bekele (Etiopia), singurii care au alergat sub baremul de 2h02min distanţa clasică de 42,195 km.

Kipchoge, primul om care alergat maratonul sub 2 ore, într-o cursă neoficială la Viena în octombrie 2019, atacă al cincilea succes la Londra. Kenyanul a câştigat 11 din cele 12 maratoane la care a luat startul, inclusiv cursa olimpică de la Rio şi deţine recordul mondial cu 2h01min39sec.

Bekele, triplu campion olimpic şi cvintuplu campion mondial în probele de 10.000 şi 5.000 m, are în palmares alte 11 titluri mondiale de cros. El a câştigat anul trecut, în octombrie, maratonul de la Berlin cu 2h01min41sec, ratând recordul mondial pentru două secunde.