Simona Halep, victorie în primul tur la Praga, după o pauză de aproape 6 luni

Simona Halep, numărul doi mondial, a obţinut o victorie dificilă, cu 6-1, 1-6, 7-6 (7-3), marţi, în prima rundă a turneului WTA de la Praga. Halep a reuşit să câştige după două ore şi 31 de minute de mare luptă, la a şaptea minge de meci.

Meciul a fost unul cu o desfăşurare atipică, fiecare jucătoare câştigând categoric câte un set, Halep cu 6-1 pe primul, Hercog cu acelaşi scor pe al doilea, după ce a fost mai agresivă şi a variat mai mult loviturile. În decisiv, un set foarte echilibrat, Halep a avut 3-1 şi 5-3, dar nu a profitat de avantajul creat, a ratat trei mingi de meci la 5-4 şi alte trei la 6-5, iar apoi s-a ajuns în tiebreak. Hercog a condus cu 2-1, dar Halep a câştigat patru puncte consecutive (5-2), iar în cele din urmă a încheiat conturile cu 7-3.

Azi, sportiva română va juca în proba de dublu, de la ora 12:00, alături de Barbora Strycova. Cele două tenismene vor întâlni perechea formată din Anastasia Pavlyuchenkova și Veronika Kudermetova, iar Simona speră să fie într-o formă cât mai bună.