Echipa feminină de gimnastică a SUA, medaliată cu aur la Mondialele de la Liverpool

Echipa feminină a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur, marţi, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Liverpool. Americancele au câştigat al şaselea titlu mondial consecutiv, stabilind un record.

Echipa SUA a totalizat 166,564 de puncte, fiind urmată în clasamentul final de Marea Britanie cu 163,363 puncte, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat, Canada cu 160,563 puncte.

Cele trei echipe de pe podium şi-au asigurat şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.

Mondialele continuă cu finala masculină pe echipe.