Anglia a învins Italia în Turneul celor Şase Naţiuni la rugby

Selecţionata Angliei a învins cu scorul de 31-14 naţionala Italiei, într-un meci din cadrul Turneului celor Şase Naţiuni la rugby, disputat duminică pe stadionul Twickenham din Londra.

Acesta este primul succes obţinut de XV-le Trandafirului sub comanda noului său antrenor, Steve Borthwick.

Englezii condus cu 19-0 la pauză, graţie eseurilor reuşite de Jack Willis, Ollie Chessum şi Jamie George. Gazdele au mai avut alte două eseuri în repriza secundă, unul dintre ele de penalitate, însă „azzurri” nu au renunţat la luptă şi au culcat la rândul lor de două ori balonul în terenul de ţintă al adversarilor, prin Allesandro Riccioni şi Alessandro Fusco

Săptămâna trecută, în prima etapă din Six Nations 2023, Anglia s-a înclinat surprinzător pe teren propriu în faţa Scoţiei (23-29).

Rezultate înregistrate în etapa a doua a Turneului celor Şase Naţiuni:

Irlanda – Franţa 32-19
Scoţia – Ţara Galilor 35-7
Anglia – Italia 31-14

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Irlanda şi Scoţia, cu câte 10 puncte, urmate de Anglia, 6 puncte, Franţa, 5 puncte, Italia, 1 punct şi Ţara Galilor, 0 puncte.

Etapa a treia din Six Nations este programată în weekend-ul 25-26 februarie, când vor avea loc meciurile Italia – Irlanda, Ţara Galilor – Anglia şi Franţa – Scoţia.