Italia s-a calificat la turneul final al Ligii Naţiunilor

Selecţionata Italiei, campioana europeană en titre, s-a calificat la turneul final al Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Ungariei cu scorul de 2-0, luni seara, la Budapesta, în ultima etapă din eşalonul de elită (Liga A).

Squadra Azzurra s-a impus prin golurile marcate de Raspadori şi Dimarco, dar portarul Donnarumma a avut o serie de intervenţii remarcabile.

Ungaria, revelaţia competiţiei, după victorii cu Anglia (1-0 acasă şi 4-0 în deplasare) şi Germania (1-0 în deplasare), avea nevoie de un egal pentru a participa în premieră la la turneul final.

Pe Wembley, Anglia şi Germania au terminat la egalitate, 3-3, după ce ambele echipe au fost aproape de victorie. Echipa pregătită de Hansi Flick a condus cu 2-0, prin golurile înscrise de Ilkay Gundogan (52 – penalty) şi Kai Havertz (67). Într-un interval de 14 minute, englezii au întors rezultatul, prin golurile înscrise de Luke Shaw (72), Mason Mount (75) şi Harry Kane (83 – penalty). Kai Havertz a închis tabela (87).

Finlanda a întrecut Muntenegru cu 2-0, la Podgorica, prin golurile marcate în debutul reprizei secunde de Oliver Antman (47) şi Benjamin Kaellman (53). Gazdele au rămas în zece oameni încă din min. 17, când Zarko Tomasevic a primit al doilea cartonaş galben. Alţi trei muntenegreni au primit cartonaşe galbene în primele 20 de minute ale partidei, iar selecţionerul Miodrag Radulovic a efectuat trei modificări în primele 33 de minute.