Arsenal, învingătoare în derby-ul cu Chelsea (1-0), revine în fotoliul de lider în Premier League

Arsenal Londra a revenit în fotoliul de lider al campionatului de fotbal al Angliei, după ce a reuşit să învingă la limită în deplasare, cu 1-0, formaţia Chelsea Londra, duminică, în derby-ul etapei a 15-a din Premier League.

Arsenal a marcat golul victoriei prin fundaşul brazilian Gabriel Magalhaes, în minutul 64 al partidei de pe Stamford Bridge, la care au asistat 38.000 de spectatori.

Graţie acestei victorii, „tunarii” au acumulat 34 de puncte, depăşind-o cu două lungimi pe campioana en titre, Manchester City, care a învins în extremis pe teren propriu formaţia Fulham (2-1), sâmbătă, cu un gol din penalty marcat de norvegianul Erling Haaland în minutul 90+5.

Chelsea ocupă poziţia a şaptea în clasament, cu 21 de puncte, după ce a suferit al doilea eşec consecutiv în campionat. Echipa, antrenată de Graham Potter, a obţinut doar două puncte în ultimele sale patru meciuri din Premier League.