Liverpool, succes în faţa lui Southampton în Premier League

Liverpool s-a impus fără emoţii cu 3-1 pe teren propriu în faţa lui Southampton în Premier League într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 16-a a campionatului de fotbal al Angliei şi are patru victorii consecutive în toate competiţiile, o premieră după seria din luna mai, ce a fost întreruptă în finala Ligii Campionilor de Real Madrid (0-1).

Toate golurile au venit în prima repriză. Liverpool a punctat prin Roberto Firmino (minutul 6) şi Darwin Nunez (21, 42), iar Southampton, prin Che Adams (9).

Antrenorul gazdelor, Juergen Klopp, nu a putut lua loc pe banca tehnică a formaţiei sale, el fiind suspendat un meci de Federaţia engleză de fotbal (FA). Federaţia a dictat această sancţiune din cauza „conduitei inadecvate” pe care a avut-o tehnicianul german în timpul partidei de campionat cu Manchester City, câştigată cu 1-0 de Liverpool pe 16 octombrie.

Liverpool este pe poziţia a 6-a a clasamentului, cu 22 de puncte după 14 jocuri, la 12 puncte de liderul Arsenal, ce are 13 jocuri disputate, şi la 10 puncte de ocupanta locului 2, campioana en titre Manchester City (14 jocuri disputate).

Manchester City a fost surprinsă sâmbătă acasă de Brentford, care s-a impus cu 2-1, cu golul decisiv reuşit în al optulea minut de prelungire.