Ecuador a învins Qatar cu 2-0 în primul meci al Cupei Mondiale 2022

Echipa naţională a Ecuadorului a învins duminică echipa naţională din Qatar, scor 2-0, în primul meci al Cupei Mondiale 2022. Enner Valencia a marcat primul gol al competiţiei.

Selecţionata Qatarului, învinsă de Ecuador, a devenit prima echipă gazdă a unei Cupe Mondiale de fotbal care a pierdut meciul său de debut în competiţie, fapt care nu se mai întâmplase la cele 21 de ediţii anterioare.

Partida de pe Stadionul Al Bayt a început cu golul ecuadorianului Enner Valencia, din minutul 3, anulat însă din cauza unui ofsaid, după intervenţia VAR. Ecuador a dominat în continuare desfăşurarea partidei, iar portarul qatarez Al Sheeb a comis un fault asupra lui Valencia în suprafaţa de pedeapsă.

Penalti acordat de arbitrul Orsato pentru sud-americani şi transformat de către Enner Valencia. Tot Enner Valencia a marcat şi golul al doilea al meciului, în minutul 31. Meciul, la care au asistat 67.372 spectatori, s-a încheiat cu victoria Ecuadorului, care este primul lider al grupei A, cu 3 puncte.