Campionatul Mondial de fotbal 2022: Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal

Selecţionata Angliei s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Senegalului cu scorul de 3-0 (2-0), duminică seara, într-un meci desfăşurat pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în optimile de finală.

Anglia a câştigat prin golurile marcate de Jordan Henderson (39), Harry Kane (45+3), Bukayo Saka (57), dar va avea un sfert de finală dificil, contra campioanei mondiale.

Anglia rămâne neînvinsă în faţa echipelor africane în 22 de partide, bilanţul la Cupa Mondială fiind de patru victorii şi trei egaluri. Acesta a fost primul duel dintre Anglia şi Senegal.

Anglia va întâlni Franţa în sferturile de finală, pe 10 decembrie.

Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Poloniei cu scorul de 3-1 (1-0), duminică.