Manchester City – Tottenham 4-2, în Premier League

Manchester City, campioana en titre a Angliei la fotbal, a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-2, formaţia Tottenham Hotspur, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 7-a din Premier League, disputată joi.

Londonezii au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Dejan Kulusevski (44) şi Emerson Aparecido (45+2), însă gazdele au înscris de patru ori pe parcursul reprizei secunde, prin Julian Alvarez (51), Erling Haaland (53) şi Riyad Mahrez (63, 90).

Norvegianul Haaland a ajuns cu această ocazie la 22 de goluri marcate de la debutul sezonului, cele mai multe reuşite de un jucător al lui Manchester City într-o singură ediţie din prima ligă engleză sub conducerea antrenorului Pep Guardiola, în condiţiile în care „cetăţenii” mai au de disputat încă 19 meciuri în campionat.

În urma acestui succes, Manchester City s-a apropiat la cinci puncte de liderul Arsenal Londra, a cărui restanţă cu Everton din runda a şaptea urmează să se dispute la o dată care nu a fost încă stabilită. Tottenham ocupă poziţia a cincea, la 12 puncte de Arsenal.