Liverpool, victorie la Newcastle în Premier League

Liverpool a reuşit o victorie importantă pe terenul lui Newcastle United, cu 2-0, sâmbătă, în etapa a 24-a a campionatului de fotbal al Angliei, şi s-a apropiat de zona locurilor de Liga Campionilor.

Tot sâmbătă, Chelsea a fost învinsă acasă de lanterna roşie Southampton, cu 1-0. Înfrângerea, venită după golul din lovitură liberă al lui James Ward-Prowse, din minutul 45+1, pune şi mai multă presiune pe antrenorul londonezilor, Graham Potter. În clasament, Chelsea este doar pe locul 10, cu 31 de puncte după 23 de jocuri.

O surpriză a fost înregistrată şi la Nottingham, unde echipa locală Forest a ţinut-o în şah pe campioana en titre Manchester City, scor 1-1. Gazdele au egalat târziu, prin Chris Wood (84). Golul oaspeţilor a fost reuşit de Bernardo Silva (41).

Dacă ar fi câştigat, City ar fi urcat pe prima poziţie a clasamentului, pe care este acum Arsenal Londra, învingătoare sâmbătă cu 4-2 pe terenul lui Aston Villa, după două goluri marcate în prelungiri.

Duminică se joacă partidele Manchester United – Leicester City şi Tottenham Hotspur – West Ham United.

Pe prima poziţie a clasamentului este Arsenal, cu 54 de puncte după 23 de jocuri, urmată de Manchester City, 52 p (24 j), Manchester United, 46 p (23 j), Newcastle United, 41 p (23 j) etc.

Southampton, cu 18 puncte după 23 de jocuri, rămâne pe locul 20, ultimul.