Arsenal, eliminată din Europa League

Arsenal a fost eliminată din Europa League la fotbal de către Sporting Lisabona, care s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare, joi seara, la Londra, în manşa secundă a optimilor de finală, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri.

Manchester United, după 4-1 pe ”Old Trafford”, s-a impus şi la Sevilla, cu 1-0, în duelul cu Betis, prin golul lui Marcus Rashford (56).

Juventus s-a calificat în sferturi cu o dublă victorie cu Freiburg, impunându-se cu 2-0 în deplasare, după 1-0 la Torino.

Feyenoord s-a calificat spectaculos în sferturi cu o victorie la scor, 7-1 cu Şahtior Doneţk, după 1-1 în prima manşă.

Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a pierdut la Istanbul, 0-1 cu Fenerbahce, dar merge mai departe, graţie succesului din tur.

AS Roma, care anul trecut a câştigat prima ediţie de Europa Conference League, s-a calificat în sferturi fără a primi gol de la Real Sociedad: 2-0 pe Stadio Olimpico şi 0-0 pe Anoeta.

Belgienii de la Union St. Gilloise au învins revelaţia Bundesligii, Union Berlin, cu 3-0, după 3-3 în prima manşă.

Bayer Leverkusen a câştigat ambele partide cu Ferencvaros cu acelaşi scor, 2-0.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon. Finala se va juca în data de 31 mai, pe Puskas Arena din Budapesta.