Manchester City a trecut pe primul loc în clasamentul Premier League

Manchester City a urcat pe primul loc în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Fulham, într-o partidă disputată duminică.

City a deschis rapid scorul, în minutul 3, în urma unui penalty transformat de norvegianul Erling Haaland, care a egalat cu această ocazie recordul de goluri marcate într-o singură ediţie din Premier League (34), deţinut de foştii internaţionali englezi Alan Shearer şi Andy Cole.

Fulham a egalat în minutul 15, prin brazilianul Carlos Vinicius, însă „cetăţenii” au mai punctat încă o dată în prima repriză, prin argentinianul Julian Alvarez (36).

În urma acestui succes, Manchester City a acumulat 76 de puncte şi a preluat fotoliul de lider, devansând-o cu un punct pe Arsenal Londra, care va primi marţi vizita concitadinei Chelsea.

Într-un alt meci disputat duminică, Manchester United s-a impus cu 1-0 pe Old Trafford în faţa formaţiei Aston Villa, printr-un gol înscris de portughezul Bruno Fernandes (39), consolidându-şi poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoare ediţie a Ligii Campionilor.

FC Liverpool a învins duminică, pe teren propriu, echipa Tottenham Hotspur, scor 4-3, într-un meci al etapei a 34-a din Premier League. FC Liverpool a condus cu 3-0 în minutul 15, a fost egalată în minutul 90+3 şi a marcat golul victoriei un minut mai târziu