Campionatul Mondial de fotbal 2022: Fanţa, prima echipă calificată în optimi, după 2-1 cu Danemarca

Selecţionata Franţei, deţinătoarea trofeului, este prima formaţie calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă, pe Stadium 974 din Doha, în Grupa D.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale.

Și selecţionata Argentinei rămâne în cursă pentru optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C.

Argentina, temătoare după catastrofa din meciul cu Arabia Saudită (1-2), a reuşit, graţie geniului lui Lionel Messi, să câştige acest meci vital, prin golurile înscrise de căpitanul său (64) şi de Enzo Fernandez (87).

Campioana Americii de Sud păstrează şanse de a trece de grupă, însă situaţia în grupă este una complicată, toate cele patru echipe având şanse de a merge mai departe.