Campionatul Mondial de fotbal 2022: Germania și Belgia, eliminate din competiţie

Selecţionata Germaniei a învins echipa Costa Ricăi cu scorul de 4-2 (1-0), joi seara, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, dar a părăsit competiţia.

Cvadrupla campioană mondială părăseşte pentru a doua ediţie la rând competiţia din faza grupelor, în ciuda singurei sale victorii, venită în urma golurilor marcate de Serge Gnabry (10), Kai Havertz (73, 85) şi Niclas Fuellkrug (90+1). Pentru costaricani, renăscuţi după catastrofa de la debut (0-7 cu Spania), au înscris Yeltsin Tejeda (58) şi Manuel Neuer (70, autogol).

Germania avea nevoie de victorie pentru a merge mai departe, dar şi ca Spania să nu piardă în faţa Japoniei, lucru care nu s-a întâmplat. Ibericii au avut câştig de cauză în duelul direct cu Germania (4 puncte fiecare), având în vedere victoria la scor cu Costa Rica, 7-0.

Germania şi Costa Rica s-au mai întâlnit o singură dată, în meciul de deschidere de la CM 2006, în Germania, gazdele câştigând tot cu 4-2.

Selecţionata Japoniei a învins echipa Spaniei cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, dar ambele formaţii s-au calificat în optimile de finală.

Japonia, care a câştigat grupa după 2-1 cu Germania, 0-1 cu Costa Rica şi 2-1 cu Spania, va înfrunta a doua clasată din Grupa F, Croaţia, vicecampioana mondială, meci care va avea loc pe 5 decembrie

Clasament final Grupa E:
1. Japonia
2. Spania
3. Germania
4. Costa Rica

Selecţionata Marocului a câştigat Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Canadei cu scorul de 2-1 (2-1), joi, pe Al Thumama Stadium din Doha.

Marocanii au reuşit a patra lor victorie la Cupa Mondială, aceasta fiind prima ediţie la care bifează două succese.

Pentru a doua oară în istorie două echipe africane au trecut de faza grupelor la aceeaşi ediţie, Marocul şi Senegalul, după ce Algeria şi Nigeria au reuşit acest lucru în 2014.

În optimile de finală, pe 6 decembrie, Marocul va înfrunta echipa clasată pe locul secund în Grupa E, Spania.

Selecţionatele Croaţiei şi Belgiei au terminat la egalitate, 0-0, joi, în Grupa F, rezultat care duce vicecampioana mondială în optimile de finală şi trimite Belgia acasă.

Belgia, medaliată cu bronz la ediţia din 2018 şi aflată timp de trei ani pe primul loc în clasamentul FIFA, este una dintre dezamăgirile turneului din Qatar, pe care îl părăseşte prematur, marcând sfârşitul unei generaţii de aur, cu un potenţial mult mai mare decât a realizat.

Croaţia, care s-a clasat pe locul secund în Grupa F, va juca în optimile de finală cu câştigătoarea Grupei E, Japonia.